Розмитнення авто на «евробляхах»: у чому підступність

Politeka дізналася, чи обґрунтована сума 1–1,4 тис. євро за розмитнення авто, чому в Україні такі величезні мита на ввезення іноземних автівок та за яких умов їх можна знизити.

Повідомляє politeka.net

Александр ОхрименкоОлександр Охріменко, економіст, президент Українського аналітичного центру:

– Є закон, правила. Усі особи, які ввезли в Україну автомобілі з Європи, знали ж, що їх потрібно буде розмитнювати і за це дорого заплатити. Думали, що проскочать. Ну, не поталанило.

Відсотки, які назвала Ніна Южаніна, не вигадані. Просто вона взяла діючий Податковий кодекс, який ніхто не відміняв, не підміняв, і підрахувала скільки може коштувати розмитнення. Але навіть при такому зниженні хтось заплатить, а хтось просто викине авто, яке купив у Європі за копійки.

Історія із «євробляхами» почалася приблизно у 2015 році. Подібне в Україні було у 90-х роках. Потім за Леоніда Кучми лавочку прикрили. Сказали, досить. Хочете завозити мотлох – платіть податки. Після чого ця схема довго не працювала. Останні роки у результаті хаосу в нашій країні, вони зрозуміли, що можуть проскочити. От дешево купили автівки. Хотіли обдурити всіх, а обдурили себе.


В Україні висока вартість розмитнення, тому що маємо іншу модель. У Європі такий мотлох, який вони понабирали, взагалі заборонений. Їхня система полягає у тому, що податок на авто європейці платять кожного року. Чим старіша автівка, тим більше доводиться платити. Логіка у тому, що держава стимулює людей мати нове екологічне авто.


У Європі висока вартість обслуговування автомобілів. Старі автівки, які купують українці, там не можна просто так викинути. Для того, щоб утилізувати таке авто, власнику доведеться заплатити 2 тис. євро. Що відбувається? Вони продають їх українцям за тисячу-півтори євро.

Загрузка...

В Україні навпаки – купив, а далі все фактично безкоштовно. Свого часу намагалися також ввести плату за утилізацію. Але підняли ґвалт. Сказали, що має бути безкоштовно. От так і вийшло.

Вартість розмитнення в Україні можна зменшувати або взагалі зробити по-європейськи й прибрати, тільки у випадку, якщо ввести екологічний податок, який збільшуватиметься кожного року та податок на утилізацію. Наприклад, якщо автівка коштує більше 5 тис. євро, то за кожен рік експлуатації маєш платити мінімум 2 тис. євро.

Сергей ФурсаСергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital:

– Вкрай негативно ставлюся до пропозиції Ніни Южаніної зменшити вартість розмитнення авто лише для тих, хто вже завіз нелегальні автівки в Україну. Мають бути нові правила, встановлені для всіх, а не для певної групи. Хочете знизити мито? Будь ласка, знижуйте. Але єдине – не хочу бачити погані, старі автомобілі на дорогах українських міст.

В Україні дороге розмитнення з кількох причин. По-перше, щоб захистити вітчизняного виробника. По-друге, це своєрідний податок на розкіш. Тобто держава, таким чином компенсує собі зарплати в конвертах і тому подібне. Не хочеш платити там – плати тут. По-третє, в Україні високе мито, але дешеве обслуговування автомобілів, порівняно з Європою. Тому ситуацію з високим розмитненням, я б не драматизував.

Податки завжди можна збільшувати або зменшувати. Це взагалі не питання. Однак, якщо хочете знизити, то спершу покажіть, чим будете компенсувати. До того ж, якщо просто взяти й знизити мито, пропорційно зросте кількість авто. Уявляєте, що буде в Києві та інших великих містах, якщо різко зросте кількість автомобілів? Тут всі стануть у вічні затори.

Усі в країні мають грати за єдиними правилами. Ці авто завезли з Європи за схемами. Схеми – це погано. Якщо у людей є можливість не платити податки, вони завжди знайдуть для себе виправдання, чому їх не платити. Такі компроміси – ознака слабкої держави. Не можна будувати суспільство, де все має діяти по закону і одночасно стимулювати його порушувати правила.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України:

– Розмитнення автомобілів на іноземних номерах, які вже потрапили в Україну за більш-менш помірне мито, це компромісне рішення. Зараз маємо такі ставки на акцизи й мито, що українські податки фактично подвоюють або навіть потроюють вартість авто, яке було у вжитку. Такого немає у жодній країні світу.

Проте після того, як допустять до розмитнення за помірну суму вже завезені автомобілі, треба буде встановити нові однакові для всіх правила розмитнення та оподаткування авто. Щоб усі розуміли, що з певної дати правила для всіх будуть рівними. При цьому бажано ліквідувати усі наявні пільги на розмитнення автівок.

Як показує багаторічна практика, тільки-но в Україні з’являється якась пільга, у неї відразу ж, як у велику бездонну діру, вливаються переважно ті, хто до цієї пільги жодного відношення не мають. У пільговому режимі у країну потрапляє у декілька разів більше автомобілів, ніж є самих пільговиків.

Прив’язка при визначенні бази оподаткування має бути до двох основних критеріїв: вік автомобіля та об’єм двигуна. Відповідно, чим старіше авто, тим більший податок, акциз чи мито і чим більший об’єм двигуна, тим більша ставка. Діапазон автомобілів відрізняється. Тому залежність мита від віку автівки та об’єму двигуна має бути.

Ольга Головка

Загрузка...
Загрузка...